Sklo
Výroba recyklovaného skla je tiež menej náročná na spotrebu energie. Vytriedené sklo naviac pri výrobe čiastočne nahrádza neobnoviteľné suroviny, ktoré sa používajú pri výrobe skla (sklársky piesok, vápenec, dolomit). Sklo je možné recyklovať donekonečna.
Plasty
Plasty predstavujú pre životné prostredie ohrmomnú záťaž. Obsahujú ťažké kovy, ktoré sa pri spaľovaní dostávajú do ovzdušia spolu s oxidom uhoľnatým a ďalšími nebezpečnými látkami. Plasty sú naviac vyrábané z ropy, čo je neobnoviteľný prírodný zdroj.
Pred recykláciou je potrebné plasty vytriediť podľa druhov.
Plasty vhadzujeme do žltého kontejnera či žltých vriec. Patria sem igelitové tašky, stlačené PET fľaše, tégliky od jogurtov, staré plastové hračky, plastové obaly z rôznych saponátov, šampónov, krémov, penový polystyrén, fóliu a množstvo ďalších nepotrebných výrobkov z plastu, ktorých sa naše domácnosti zbavujú. Vytriedené plasty je potrebné ďalej dotriediť na jednotlivé druhy – zvlášť fóliu, PET fľaše, polystyrén, obaly z drogérie atď., prípadne z plastov odstrániť odpady, ktoré tam vôbec nepatria. A to sa deje na triediacich linkách. Na obrázku je zachytená špeciálna optická linka, ktorá je v súčasnosti jediná tohto druhu na Slovensku a patrí k technologickej špičke. Umiestnená je na zbernom dvore na prevádzke Marius Pedersen v Šulekove. Linkou prejdú všetky plasty z triedeného zberu komunálneho odpadu jednotlivých miest a obcí. Optická jednotka vie na základe typu plastu a farby rozlíšiť jednotlivé komodity. Odpad vstupujúci na dotriedenie je nakladačom vhadzovaný do vstupnej násypky, odkiaľ sa dopravníkom premiestni do kabínkovej triedičky na ručné vytriedenie nadrozmerných predmetov. Tu sa odpad príprave na vstup do optickej linky. Následne je odpad prepravovaný dopravníkom pod magnetický separátor, ktorého úlohou je odseparovať kovové časti a pokračuje ďalej do balistického separátora, ktorý z materiálu vytriedi tri frakcie – podrozmerný odpad, ploché suroviny ako napr. fólie a PET fľaše a obaly z drogérie. Odtiaľ je materiál dopravníkom presunutý do plne automatizovanej optickej jednotky. V následnom kroku už samotná optická jednotka na základe infračerveného žiarenia rozlíši druh a farbu plastového odpadu.
Vytriedený plast sa následne lisuje do balíkov a odváža do recyklačného zariadenia. Z vytriedených PET fliaš sa ďalej vyrábajú vlákna, ktoré sa používajú ako výplň do zimných vetroviek, spacákov, alebo na výrobu oblečenia (napr. fleecových búnd), kobercov, nákupných tašiek. Z fólie je možné vyrobiť opäť fóliu alebo rôzne vrecia, napr. na odpady. Penový polystyrén možno znova použiť na výrobu nových polystyrénových obalov, či izolačných dosiek. Iné plasty sa zvyknú spracovať spôsobom, pri ktorom vzniknú granuláty a recyklačné spoločnosti z nich tak môžu opäť vyrobiť nové plastové predmety (záhradný nábytok, dlažbu, a pod). Dôležité je, aby odpadový plast nebol znečistený chemikáliami, zvyškami potravín, olejmi. Do plastov tiež nepatrí linoleum, celofán, novodurové trúbky. Tieto je vhodné odovzdať na najbližšom zbernom dvore.
POZOR: pri PET fľašiach by sme nemali úplne uťahovať uzávery, pretože uzavrené fľaše nie je možné lisovať do balíkov.